Co potřebujet vědět než začnete chovat křepelky?

Pár základních informací o chovu japonských křepelek

Křepelky chovám již několik let a vím, co je k jejich chovu potřeba. Chov křepelek je opravdu nenáročný a může je chovat opravdu každý.
Ve své praxi jsem se potkala nejen s chovateli vyššího věku, kteří mají křepelky jako zábavu do důchodu, ale také s velmi mladými řekněme dětmi, které to zvládnou také.
Křepelka se řadí mezi hrabavou drůbež stejně jako slepice. Bohužel křepelky se nadají chovat ve volném výběhu jako slepice. Jsou to velice dobří letci. Dokáží se odrazit z místa a letět i několik metrů.
Chytit takovou křepelku je velice náročné. Pokaždé, když už si myslíte, že ji máte, ohnete se pro ní a tradááá křepelka opět uletí několik metrů. Já při „lovu“ těchto uprchlíků používám tzv. „chytačku“ Není to nic složitého, vypadá to jako větší česáček na ovoce. Uděláte si kruh s pytlem a dlouhou násadou. Kreativitě se v tomto případě meze nekladou 😊 Přeci jenom jsme národ kutilů, že?

Křepelky se chovají buďto v klecích, vysloužilých králíkárnách nebo voliérách.
Užitkovost křepelek je fascinující. Křepelka – to malé opeřené stvoření vám dokáže snést každý den vajíčko. Křepelky jsou takové malé továrny na vajíčka. Slepice jim v tomto směru mohou jen závidět.
Pokud chceme, aby nám naše křepelky dávali takové množství vajec po celý rok, musíme jim k tomu vytvořit ty správné podmínky.
Jenom spokojená křepelka, která bude mít spokojený život a prostředí ve kterém se cítí dobře vás takto odmění.
Podívejte se na to vlastníma očima. Když vás někdo zavře do špinavé klece, nedá vám pořádně najíst, vzduch kolem bude čpět až z toho budou pálit oči, budete mít hlad a žízeň, bude vám zima podáte nějaký slušný výkon? Budete mít chuť něco dělat???
Myslím si, že ne.
Stejně tak se musíme chovat i k našim křepelkám. Jsou to přeci živá zvířata, která si zaslouží spokojený život.
Křepelka je sice továrna na vajíčka, ale to neznamená, že se k ní budeme chovat jako ke stroji, který nám snáší vejce pro naše potěšení. Potěšte i vy křepelky, tím že jim dáte trochu slušnou životní úroveň a prostor.
Křepelka je v plné snášce jeden rok. Poté snáška vajec rapidně klesá. Během toho roku máte od 20 křepelek 18-20 vajec denně. Po roce uvidíte rozdíl, kdy budete sbírat nejdříve 15, poté 10 a nakonec třeba jen 5 vajec.
Následné rozhodnutí je na vás.
Máte v zásadě dvě možnosti:
1) Nechat křepelky dožít a smířit se s tím, že vejce nebudou v takové míře jak doposud nebo také žádná. Křepelka se dožívá 2-3 let dle podmínek chovu.
2) Obnovit chov. Znamená to, že vynesené křepelky vyřadíte z chovu. Můžete ukončit jejich život a získat tak ještě maso (trochu masa) pro svou potřebu a potřebu rodiny. Použití v kuchyni je velice rozsáhlé. Od pečení, grilování až po vývar.
Pak je na čase pořídit nové křepelky. Nikdy se nesnažte přidat nové křepelky k těm stávajícím. Křepelky, které jsou v kleci už rok doma, nebudou smířené se dělit o svůj domov s přistěhovalci. Křepelky dokáží být velice agresivní a nově příchozí mohou uklovat až k smrti.

Chov křepelek je zábava. Snažte se to pojmout tak, aby to byla zábava nejen pro vás a vaše děti, ale také pro křepelky.
Jejich chov není nikterak náročný.
Nevyžaduje :
• Příliš prostoru
• Mnoho energie
• Velké finanční prostředky
• Mnoho času
• Moc zkušeností (je vhodný i pro začínající chovatele)

Vyžaduje
• Každodenní krmení
• Lásku svých majitelů
• Pravidelný úklid

Poskytuje
• Mnoho vajíček
• Spoustu zábavy
• Účelně vynaložený volný čas
Věřím, že vám tyto informace pomohou se rozhodnout, zda chovat křepelky.